Hizmet Pasaportu Alacak Kişi Eşine de Hizmet Pasaportu Alacak İse

 1. Hak sahibi kurumunun İl Müdürlüğünden, kendisinin ve eşinin bilgilerinin bulunduğu, resimli ve onaylı pasaport talep formu, İndirmek için tıklayın
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf
  -
  Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere)
  - 50mm X 60mm ebatlarında
  - Arka Fonu Beyaz
  - Biyometrik özelliklere sahip
 3. Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
 4. Müracaat sırasında parmak izi alınacaktır. Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.Daha önce herhangi bir sebeple( sürücü belgesi, silah ruhsatı, pasaport alan) parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır.2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.
 5. Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı.
  - Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması
  - Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha)
  - Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir
 6. Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı getirilmelidir.

Önemli
 • Başvuru sırasında hak sahibi pasaport alsın veya almasın mutlaka bulunmalıdır. Hak sahibinin olmaması halinde işlem yapılmamaktadır)
 • Her görevlendirmede mutlaka kurumdan onaylı hizmet pasaport formu getirilecektir. Pasaportun süresinin uzun veya kısa olması önemli değildir. Form getirmeden yurt dışına giriş-çıkış yapanlar hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır.
 • Göreve gidilen ülke Hizmet Pasaporta vize istiyor ise müracaat için, görev başlangıç tarihinden 25 gün önce, göreve gidilen ülke Hizmet Pasaporta vize istemiyor ise müracaat için, görev başlangıç tarihinden 15 gün önce, müdürlüğümüze gelinmelidir. Bu tarihlerden önce sistem müracaatı kabul etmemektedir. (A.B.D ve İngiltere için 10 günlük ek süre ilave edilir.)
 • Belediye tarafından yapılan görevlendirmelerde, görev yazıları Valilikçe onaylatılacaktır veya Belediye Meclis kararı getirilecektir.
 • Federasyonlar tarafından yapılan görevlendirmelerde, görev yazıları Federasyon Başkanınca onaylanacaktır.
 •