Kayıp-Çalıntı Pasaport İşlemleri

 

Eski tip pasaportunu kaybedenlerin müracaat işlemleri Vatan Caddesinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Yeni tip elektronik pasaportunu kaybedenlerin müracaat işlemleri ilimizde bulunan 39 İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından yapılmaktadır.

GEREKLİ EVRAKLAR:
 1. 2 adet biyometrik fotoğraf
  -
  Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere)
  - 50mm X 60mm ebatlarında
  - Arka Fonu Beyaz
  - Biyometrik özelliklere sahip
 2. Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
 3. Müracaat sırasında parmak izi alınacaktır. Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.Daha önce herhangi bir sebeple( sürücü belgesi, silah ruhsatı, pasaport alan) parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır.2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşını bitirmiş ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.
 4. Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı.
  - Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması
  - Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha)
  - Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir
 5. Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı getirilmelidir.

 • Pasaport müracaatı yapacak kişinin başvuru esnasında mutlaka bulunması gerekmektedir. Kişi olmadan ya da vekâletname ile müracaat kabul edilmemektedir. Eski tip(Lacivert) pasaportunun kaybından Pasaport Şube Müdürlüğüne müracaat edecek vatandaşlarımızın müracaatları randevusuz olarak alınmaktadır.
 • Yeni tip (Bordo) pasaportunun kaybından dolayı yeniden pasaport almak isteyen vatandaşlarımız  İlçe Emniyet Müdürlüğü-Pasaport Büro Amirliğine müracaat edeceklerdir. Müracaatınızı randevu alarak ya da randevusuz olarak yapabilirsiniz. Ancak randevusuz yapılacak müracaatlarda işlem önceliğinin randevulu vatandaşlarımıza ait olduğu unutulmamalıdır.Randevu için tıklayınız…